• wycofać się z UE

  Jest jeszcze coś takiego jak honor. A akurat Anglicy są raczej dumni i honorowi. I chociaż czasem brutalnie i ostro, to jednak starają się być fair. Czy Brexit musi zaboleć Brytyjczyków? Głupie pytanie – powinien boleć jak najbardziej. Pozbyć się ich jak najszybciej i dać Szkocji i Irlandii Pn. perspektywę członkostwa. Przestać uznawać ichnie raje podatkowe, obłozyć podatkiem przepływy kapitałowe, nie bawić się w wolny handel. Na pewno nie powinni dostać szansy koegzystowania na zasadach na jakich Unia żyje z Norwegią. Przypominam, że Brexit nie nastąpił w wyniku jakiegoś fundamentalnego konfliktu ale jako wypadkowa walk koteryjnych wśród torysów, tudzież walki tej partii o pozyskanie ksenofobicznego elektoratu. Można powiedzieć, że Cameron wymachiwał odbezpieczonym granatem (jak jego konserwatywni poprzednicy) tylko granat mu w łapsku wybuchł. Głupio by było gdy to łapsko nie zostało więc w sposób maksymalnie bolesny oderwane. Inaczej inne ,,małpy z brzytwą” będą myślały, że można.

  UK przypomina mi postawę rozpieszczonego prymusa (którym bynajmniej nigdy nie było) – ciągle nadąsane, ciągle domagająca się jakichś specjalnych względów, nigdy nie zadowolone a w razie niepowodzeń – ,,To Unia nie my”.

  Nie sądzę, aby się zdecydowali na jakąś żenującą i kompromitującą grę z kategorii „rżnięcie głupa”. Jak już by mieli zmienić decyzję, to zrobią to raczej otwarcie powtarzając na przykład referendum. To zresztą nie nowość z powtarzaniem takich referendów. Czy uwaza Pan to za sensowny argument? Caly problem polega na tym, ze wiekszosc dyskusji na ten i podobne tematy sprowadzana jest do opluwania, straszenia i absurdalnych teorii. Efekt jest taki, ze w dyskusyjnym zamecie ginie jakakolwiek proba refleksji czy analizy przyczyn istniejacego stanu rzeczy. Pisanie o Putinie w kontekscie wyjscia WB z Uni jest taka sama manipulacja o jaka oskarzani sa zwolennicy wyjscia WB z UE. Zwiazane z tym jest jeszcze inne niebezpieczenstwo. Jesli WB ostatecznie nie opusci UE, uzna sie ze kryzys zostal zazegnany i wszystko wroci do stanu wyjsciowego. Ostatecznie pokonano przyczyne kryzysu tj. Putina i inne mroczne sily i nie bedzie woli krytycznego spojrzenia na UE i zsady funkcjonowania unijnych instytucji. Moze jednak istnieje powod, calkiem nie zwiazany z Putinem, Rosja i ISIL-em, dla ktorego w wielu krajach Europy poziom niezadowolenia z UE jest wysoki? Mowienie, ze Unia taka jaka jest to „jedynie sluszna struktura” jest frazesem, gdyz historia nie ma konca. Jest calkiem mozliwym, ze za jakis czas Unia bedzie inna, moze jej nie bedzie a moze zastapi ja zupelnie inny twor.

  Chociaż z tym honorem, to po tym jak ich amatorzy z Islandii mniejszej od Szczecina wykopali z turnieju Euro, to być może wszystko jest już możliwe. Ale to by znaczyło, że nad „Imperium” nad którym kiedyś słońce nigdy nie zachodziło, słońce ostatecznie zaszło i ogarnęło całe królestwo nocą polarną.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :