• podobnie

  Większość ofert przedstawia zasobnik 300 l z powiększoną wężownicą ~3,8m2 (Galmet) , niestety też słusznej ceny. Na pytania co konkretnie da mi taki gigant instalatorzy nie potrafili konkretnie odpowiedzieć , argumenty o tym, że całe 300 litrów nagrzeje się w 30min nie były niczym poparte Takie rzeczy tylko przy On/Off, inwerterowa pompa nagrzeje każdy zasobnik, z tymże im większa wężownica tym szybciej. U Artura nie ma to znaczenia, bo on ma pompę mega przewymiarowaną, więc mówiąc krótko ma duży zapas czasu na grzanie CWU, u mnie każda minuta jest cenna, szczególnie w mrozy, stąd wybór padł na maxi.

  Mam aktualnie ten sam dylemat odnośnie zasobnika CWU. Mam T-Cap'a 9 i zbiornik 300 l. z dwiema wężownicami łącznie 1,4 m2.

  Wodę grzeję do 44* z reguły 2 dziennie, po ok. 25 - 40 min.

  Dzienne zużycie energii to 2,5 - 4 kWh.

  Uważam, że wielkość powierzchni wężownicy może mieć wpływ na tempo grzania wody, jednak w codziennym użytkowaniu pomijalny - nie więcej niż 10 min dla każdego cyklu.

  Zużycie energii będzie w jednym i drugim przypadku podobne.

  Cena Galmet MAXi z dużą wężownicą faktycznie zabija. Podobnie zasobniki z dużą powierzchnią wymiany innych firm.

  Również czytałem o 0.2m2 na 1kW inwertorowej. Taki Galmet SGW(S) ma pow. wężownicy 1.4m2, także w teorii jest na styku, bodajże Arturo pisał, że takiego używa i jest ok. Wiadomo, fajnie gdyby czas nagrzania zasobnika był jak najkrótszy, ale w jakichś rozsądniejszych pieniądzach za zasobnik.

  Mnie bardziej nurtuje pytanie, czy Panasonic 9kW z podłączonym zasobnikiem z mniejszą wężownicą nie wywali jakimś błędem, kiedy nie będzie mógł dogrzać zasobnika i powrót będzie za ciepły. Gdzieś o takich cyrkach czytałem.

  W jednym z artykułów w sieci znalazłem:

  `Zalecany wskaźnik doboru podgrzewacza wody użytkowej współpracującego z pompą ciepła typu ON-OFF: 0,3 do 0,4 m² powierzchni wężownicy grzejnej na 1 kW tani separator mocy cieplnej pompy ciepła. W przypadku pomp ciepła ze sprężarką inwerterową wskaźnik ten może zostać zmniejszony do wartości 0,15-0,20 m² na 1 kW.`

  zatem w przypadku pompy 9kW inverterowej wystarczający jest zasobnik z wężownicą 1,8 m2 (conajmniej 1500 zł tańszy).

  Z drugiej strony mniejsza wydajność to dłuższe okresy bez grzania CO.

  I jeszcze jedno pytanie - jaki hydrofor do poboru wody ze studni wierconej (wielkość i wydajność) byłby optymalnym wyborem przy zasobniku 300litrowym.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :